Çevre Bilgisi

Kayaköy

Köklü kültürüyle bir Avrupa mirası olan Kayaköy (eski adıyla Levissi) bir Rum köyü. Evlerin taş duvarları, mimari birer eser niteliği taşıyan büyük köşe ocakları, sarnıçları, taş olukları, renkli çakıl taşlarıyla bezenmiş döşemeleri ve taşlı sokakları ile Kayaköy, sizleri görkemli geçmişine tanıklık etmeye davet ediyor.

Ölüdeniz

K2006’da tacını alan güzel Ölüdeniz; dünyanın en güzel kumsalı tescillidir. Antik Çağ halkı Likyalılar ona ‘Işık ve güneş diyarı’ demiş. Kıpırtısız, sakin denizinden adını alan Ölüdeniz, yılın on iki ayı yamaç paraşütü yapılabilmesi ile tanınır. Ayrıca Ölüdeniz, rüzgar sörfü, kite sörf başta olmak üzere su kayağı, wakeboard gibi aktivitelerle de ilgi çekiyor.

Ovacık

Türk rivierası olarak bilinen Turkuaz sahilin bir parçası. Ovacık; görkemli dağ Babadağ’ın eteğinde, Ölüdeniz mavi lagünün yanında, Belcekız sahiline komşu sessiz bir tatil beldesidir. Bölgede ağırlıklı olarak villalar ve küçük oteller bulunur.

Çalış Plajı

Yaz aylarının en gözde sahili Çalış Plajı, dört kilometre boyunca uzanan sahili ile gün batımının izlendiği en güzel yer olarak tanınır. Su sporlarına meraklı olanlar için çeşitli aktivitelerin yer aldığı plajda gece hayatı da oldukça hareketlidir. Hediyelik eşya dükkanları, otel ve restoranları ve muhteşem görsel şöleniyle plaj, ailece tatil yapmak isteyenler için ideal bir yer.

Şövalye Adası

İsmini on beşinci yüzyılın Rodos şövalyelerinden alan ada, tarihten bugüne gelen izleri ve eşsiz doğasının sakinliği ile görülmeye değer. Fethiye sahilinden görüş mesafesinde bulunan Şövalye Adası (eski adıyla Meğri Adası) huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal.

Kirme

Likya Yolu ile daha çok tanınan Kirme yerleşimi, açık deniz manzarası arasında, hafif bir eğimle yükselen patika çevresinde yer yer çam ağacı, keçiboynuzu ağaçları ile genellikle Akdeniz'e özgü maki ve çalılıklar arasında yer alır. İlkbaharda rengarenk kır çiçekleri, sonbaharda ise ıslanmış toprak ve bitkilerin kokusu, yürüyüş yapanların keyifli ve dinlendirici bir gün geçirmelerini sağlayacaktır.

Çiftlik Koyu

Menteşe ilçesine bağlı küçük bir mahalle olan Çiftlikköy, doğa yürüyüşleri yapmak, bol oksijenli havasıyla yeşilin ve mavinin buluştuğu yerde konaklamak isteyenler için harika bir tatil yeri. İri kumlu plajı ve sakinliği ile Çiftlik Koyu’nda tarihi kilise kalıntılarına rastlayabilirsiniz.